Prva edukacija o startupima u sklopu Erasmus+ programa Cogsteps održana je u Zagrebu od 15. do 19. siječnja 2022. godine. Intenzivna petodnevna radionica okupila je 14 istraživača iz Slovenije i Austrije te 16 iz Hrvatske. Cilj ovog događaja bio je motivirati istraživače koji su dio sveučilišta da se uključe u startup ekosustav i razviju poslovni način razmišljanja koji će ih ohrabriti da se odvaže na osnivanje spin-off poduzeća i deep-tech startupa.
Prvi dan započeo je dočekom istraživača, predstavljanjem programa i sudionika. Tijekom ostatka dana imali su priliku poslušati dva predavanja – Startup Introduction i Lean Startup. Predavanje Startup Introduction održao je Matija Srbić s FER-a. Matija je sudionicima koji su se tek susreli sa startup svijetom pojasnio pojmove koji se koriste u startup zajednici i podijelio osnovno znanje koje je potrebno za razvoj startupa. Sljedeće predavanje održao je Aleš Pustovrh s Ekonomskog fakulteta na Sveučilištu u Ljubljani. Kroz studije slučaja različitih poduzeća sudionici su saznali kako izgleda razvoj startupa, kako znati da je njihova poslovna ideja dobra i kako uspjeti u ovim izazovnim vremenima.




Drugi i treći dan bili su rezervirani za Design Thinking radionicu koju je vodio Miroslav Kosović iz Knot99. Istraživači su radili na svojim startup idejama koje su naveli prilikom prijave na edukaciju ili smislili tijekom prvog dana. Cilj radionice bio je da sudionici poboljšaju svoje ideje s Design Thinking metodologijom i kreativnim alatima koji se tom metodom koriste. Nakon radionice dva su tima prezentirala svoje ideje članovima drugih timova ili mentoru koji su bili u ulozi potrošača. Timovi koji su prezentirali su WearSense koji razvija (bio)kemijske senzore za sljedeću generaciju pametnih nosivih uređaja i difference, platforma koja proces zapošljavanja i traženja posla čini jednostavnijim uz pomoć umjetne inteligencije.






Mentor četvrtog dana bio je Matija Srbić s Pitch and Storytelling radionicom. Tijekom radionice sudionici su saznali koje elemente njihov pitch deck treba imati te su radili na svojim pitchevima koji moraju biti kvalitetno osmišljeni kako bi investitori htjeli ulagati u njihov startup. Osim sadržaja, nastup je jedan od ključnih faktora koji će napraviti razliku između dobrog i odličnog pitcha. Istraživači su pitchali svoje one-liner i elevatore pitcheve. Innovative cooling system koji razvija ideju o uređaju namijenjenom povećanju kapaciteta hlađenja u usporedbi s konvencionalnim metodama hlađenja i Catalytic system koji se temelji na magnetskoj indukciji koja se može koristiti za pročišćavanje otpadnih voda i laboratorijsku uporabu su uz ostale timove pitchali svoj one-liner. Na kraju dana je pet timova pitchalo pred ostalim sudionicima i žirijem kako bi dobili povratnu informaciju o sadržaju svog pitcha i nastupu. Timovi su Nano Mask koji kreira maske za lice koje koriste nanotehnologiju kako bi poboljšali protok zraka i zaštitili kožu od iritacije, Digicyte koji razvija tehnologije koje će omogućiti široku primjenu digitalizacije i umjetne inteligencije u analizi tkiva, WhatsInIt koji radi na ideji o DNA metabarcodingu proizvoda koje svakodnevno konzumiramo i skeniranju barkodova putem aplikacije preko koje će potrošači s posebnom prehranom vidjeti koji su sastojci u proizvodima koje koriste i TONGUEO koji radi na digitalnom komunikatoru koji olakšava funkcionalnu komunikaciju osobama s afazijom i pruža mogućnost samostalnog vježbanja govora.




Posljednji dan Startup 101 bootcampa bio je posvećen predavanjima nekoliko predavača koji su se fokusirali na pronalaženje pravih izvora financiranja za razvoj svojeg startupa. Prvi predavač bio je Jakob Gajšek iz Ljubljanskog univerzitetnog inkubatora s predavanjem Venture Capital “Schnellkurs” u kojem je pojasnio što su VC fondovi, kako funkcioniraju, koji su tipovi financiranja dostupni za spin-offove i koje su faze financiranja. Anita Pivac, viša stručna savjetnica za investicije iz fondova EU Sveučilišta u Zagrebu održala je predavanje What is EIT?, prezentirajući europski najveći inovacijski ekosustav koji povezuje inovatore i organizacije. Tanja Ivanović iz Hammag-Bicro, hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije predstavila je Europsko vijeće za inovacije (EIC) i njihovo financiranje kroz predavanje What is EIC?. Osim Tanje, Špela Rozman Dolenc iz Ljubljanskog unverzitetnog inkubatora podijelila je savjete za one koji se žele prijaviti za financiranje putem EIC-a. Dva su se gostujuća predavača priključila preko aplikacije Zoom. Prvi je Dubravko Babić s FER-a s predavanjem Doing research in a Startup Company u kojem je podijelio svoje iskustvo rada u Silicijskoj dolini i Tel Avivu na nekoliko startupa. Posljednje predavanje Startup 101 bootcampa bilo je predavanje IP Management Alexandra Muhra s Graz University of Technology. Govorio je o upravljanju intelektualnim vlasništvom (IP) i zašto je važno znati tko je vlasnik IP-ja.


Prije zatvaranja Startup 101 bootcampa šest timova je prezentiralo svoje pitch deckove pred ostalim sudionicima i žirijem. Ti timovi su Pet Friend Finder koji rade na mobilnoj aplikaciji putem koje bi korisnici jednostavnije pronašli osobe koje će čuvati njihove kućne ljubimce, Emolve koji radi na internetskoj aplikaciji koja olakšava pretraživanje poezije, ali ne prema ključnim riječima, već prema osjećajima, SeeMe koji razvija softversko rješenje koje pomoću računalnog vida može razlikovati dijete od odrasle osobe, NADES Design koji radi na dizajniranim biljnim ekstraktima dobivenim pomoću prirodnih eutektičkih otapala te Fructus koji razvija aplikaciju koja nudi metrike indikatore za analizu svih financijskih instrumenata. Svaki je tim imao tri minute za svoj pitch nakon kojeg su žiri i ostali sudionici imali vremena za pitanja. Prema odluci žirija tri su tima proglašeni najboljima, a svim su sudionicima uručene potvrde o sudjelovanju na edukaciji.




Tijekom cijelog događaja sudionici su davali povratnu informaciju za svako predavanje i radionicu. Izrazili su zadovoljstvo organizacijom i sadržajem te su pokazali interes za sudjelovanjem na budućim događajima. Također, naglasili su da im je boravak u Zagrebu bio izrazito ugodan i da im je drago što su dobili priliku upoznati nove ljude. Bootcamp im je omogućio da intenzivnim radom na svojim idejama ih podignu na višu razinu i dobili su upravo ono što je potrebno istraživačima koji su u ovoj fazi razvoja startupa.




Ovo je tek početak startup edukacije u sklopu Erasmus+ projekta Cogsteps, stoga vas pozivamo da pratite obavijesti o novim događajima na internetskoj stranici Cogstepsa te Facebook i LinkedIn profilima.