Četvrta, najuspješnija i najraznolikija generacija SPOCK-a do sada, stigla je do kraja. Za ovu generaciju ukupno je pristiglo 19 prijava, odabrano je devet timova koji su ušli u program, a nakon šest intenzivnih mjeseci program SPOCK-a uspješno je završilo njih šest. Timovi su za vrijeme programa sudjelovali na radionicama koje su im pružile znanja potrebna svakom osnivaču startupa, surađivali su sa stručnim i iskusnim mentorima, upoznavali su bitne dionike startup ekosustava u Hrvatskoj i gradili svoju mrežu poznanika, sudjelovali na različitim startup natjecanjima te ukupno osigurali više od 200.000 kuna za razvoj svojih rješenja.
Program četvrte generacije SPOCK-a započeo je siječnju. Odabrani timovi odradili su prve pojedinačne sastanke na kojima su određene uloge u timu i voditelj projekta, kratkoročni i dugoročni ciljevi, alati za komunikaciju i vođenje projekta, metodologija razvoja i praćenja progresa te pravila korištenja zajedničkog radnog prostora. Nakon toga je uslijedio prvi zajednički sastanak na kojem su se timovi međusobno upoznali. Ideja SPOCK-a je da, osim što nudi stjecanje znanja potrebnih svakom osnivaču startupa, izgradi zajednicu mladih, ambicioznih, marljivih i odgovornih ljudi koji posjeduju znanja iz različitih područja, voljni su razvijati se i učiti te imaju želju mijenjati svijet.
SPOCK mi je pružio vrhunsku podlogu i potrebno znanje za pokretanje startupa. Koncept radionica i usavršavanje ideje od početka do kraja, kao i umrežavanje s kolegama koji su u sličnoj situaciji nam je otvorilo mnoga vrata i dalo jasniji uvid u poduzetnički svijet. Svakome s idejom ili željom za radom na uzbudljivom startupu preporučujem da se prijavi i napravi korak ka ostvarivanju svojih snova!
Luka Pavlović, PollDog
Ovogodišnji programa bio je sastavljan od radionica dvije vrste koje su se održavale na tjednoj bazi – radionice s vanjskim mentorima i pitch deck radionice. U sklopu radionica na kojima su timovi učili o vođenju tima i projekta, izazovima u razvoju startupa u ranoj fazi, određivanju poslovnog modela i plana poslovnog razvoja, tržištu, ključnim dionicima, ciljnim kupcima i kako ih uključiti u razvoj, razvoju brenda i komunikaciji na društvenim mrežama, prezentaciji i javnom nastupu, odnosima s javnošću i komunikaciji s medijima, podjeli udjela u timu i procesu prikupljanja investicija te otvaranju tvrtke, mentori s višegodišnjim poduzetničkim i startup iskustvom radili su s timovima na rješavanju nepoznanica i prepreka specifičnih baš za njihov slučaj.
SPOCK nam je bio jako koristan jer nas je po prvi puta uveo u startup svijet. Kroz radionice na tjednim bazama smo prošli kompletan proces od razrade ideje do otvaranje tvrtke te nas je time program pripremio za daljnji razvoj i realizaciju naše vizije.
Hrvoje Čukman, Uply
Teme ovogodišnjih radionica s vanjskim mentorima bile su: “Project management“, “Business Model Canvas“, “Target customer“, “UX/UI design“, “Pitch & Storytelling“, “Equity“, “Fundraising“, “PR” i “Legal“.
Na pitch deck radionicama timovi su primjenjivali naučeno znanje s radionica s vanjskim mentorima te su radili na kompletiranju pitch decka slajd po slajd. Svaka pitch deck radionica započinjala je pitchevima timova. Timovi su morali u zadanom vremenskom roku prezentirati dosad dovršene slajdove, nakon čega su dobivali komentare na svoju prezentaciju, javni nastup i razumljivost sadržaja. Cilj pitch deck radionica je pripremiti timove za nadolazeća startup natjecanja i komunikaciju s investitorima te pomoći im da čim točnije odrede svoj poslovni model, ciljano tržište, konkurenciju i plan razvoja, uz što jasnije izlaganje problema, rješenja, vizije i timskih kompetencija.
SPOCK pruža studentima svih fakulteta čvrste temelje u početnim koracima poduzetničkog pothvata. Cijeli program pruža jedinstveno iskustvo razvoja kroz kvalitetna mentorstva, vodstvo i potporu od strane voditelja. Studentima se omogućava okušavanje u poduzetničkom svijetu te razvoj novih vještina pomoću kojih od same ideje, ako ustraju kroz program, imaju mogućnost razviti kvalitetan startup.
Kristijan Lucijetić, Potential BCI
Usprkos otežanim okolnostima uzrokovanih koronavirusom u ožujku, radionice su se nastavile održavati, ali u online obliku. Iako su timovi redovito ispunjavali svoje obaveze, kod nekih se mogla primijetiti smanjena motiviranost za rad u novonastaloj situaciji, pa su uvedeni dodatni sastanci na kojima se pričalo o planovima i promjenama u programu, izazovima udaljenog rada i rada od kuće te vođenju tima u stresnim situacijama poput ove.
Timovi su rad od kuće iskoristili i za prijavu na različita startup natjecanja, u čemu je većina njih bila izrazito uspješna. Za vrijeme programa timovi su dobivali sugestije na koja startup natjecanja da se prijave s obzirom na fazu i tehnološko područje u kojem se projekt nalazi. Sudjelovanje na različitim startup natjecanjima im je donijelo mogućnost povezivanja s ambicioznim ljudima i mentorima iz cijele Europe, ali i priliku za osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za razvoj minimalnog održivog proizvoda (eng. Minimum Viable Product, MVP).
Kako nam je bilo u SPOCK-u? Odlično! Zaista je teško opisati na koliko načina nam je Matija pomogao. Od pomoći pri strukturiranju tima, ostvarivanju poznanstava, osiguravanja odličnih mentora, upozoravanja na sitnice koje bi kasnije stvarale probleme, upućivanja na razne natječaje i izvore financiranja… Mogao bih tako do sutra, ali glavno je to da znate da iza sebe imate iskusnu osobu, za koju znate da vam želi pomoći da uspijete i s kojom je ostvaren odnos pristupačnosti i povjerenja.
Leon Andrec, Crop Shepherd
U lipnju je održan demo day koji je ujedno i označio kraj ovogodišnjeg programa. Na demo dayu su timovi imali svoj prvi javni pitch, u sklopu kojeg su unutar 3 minute morali predstaviti svoj projekt gledateljima i žiriju s bogatim iskustvom u radu sa startupima koji su prisustvovali događaju online. Iskusni tročlani žiri koji je savjetima usmjeravao timove na pravi put činili su Ante Magzan (HUB385), Frane Šesnić (ZICER) i Jakob Gajšek (Ljubljanski univerzitetni inkubator).
SPOCK mi je pružio veliko zadovoljstvo i neopisivo iskustvo kao studentu koji dolazi s Agronomskog fakulteta. Program mi je pomogao okupiti tim, omogućio realizaciju ideje i na savršen način me uveo u svijet poduzetništva. Bez ovako kvalitetnog programa koji mi je omogućio povezivanje sa studentima FER-a, pokrenuti SWIRRIS bilo bi gotovo nemoguće.
Miha Pužin, SWIRRIS
Na demo dayu su se predstavili timovi koji su uspješno izvršili sve obaveze vezane za SPOCK-ov program te razvili MVP, a to su Crop Shepherd, PollDog, Potential BCI, Smart Traffic, SWIRRIS i Uply. Snimku cijelog demo daya možete pogledati na sljedećoj poveznici.
Polaznici su ovogodišnji program ocijenili s visokih 6,56 od mogućih 7, ali su i dali jasne sugestije kako program može biti još bolji. Uzimajući u obzir povratne informacije timova četvrte generacije, u tijeku su pripreme za petu generaciju SPOCK-a i otvorene su rane prijave. Kao i prethodne godine, za SPOCK se mogu prijaviti pojedinci s idejama ili timovi s već formiranim projektima sa svih fakulteta, ali i oni koji su završili studij unazad dvije godine.
Uz nove startupe, pozivamo i sve buduće mentore da budu dio ove sjajne priče i da svojim znanjem i iskustvom pomognu u formiranju zdravih i kvalitetnih temelja na kojima će se graditi perspektivni startupi.
Prijavi se i budi dio najboljeg studentskog startup inkubatora!