Na Podimu, najvećoj tech i startup konferenciji u regiji, naši su timovi pete i šeste generacije pitchali pred raznim dionicima međunarodnog startup ekosustava.
Podim je ove godine, od 16. do 17. svibnja, okupio preko 1000 posjetitelja iz 36 zemalja, među njima i timove SPOCK-a. Tijekom tri dana članovi naših timova su imali priliku čuti različita iskustva osnivača startupa, investitora i istraživača tijekom talkova, panel rasprava, radionica te stvoriti nove kontakte i umrežiti se u startup ekosustav.

Članice timova NADES Design i Wear Sense te voditelj SPOCK-a Matija Srbić (fotografija: flickr.com)
Prvog je dana jedanaest dionika iz osam zemalja (Bosna i Hercegovina, Sjeverna makedonija, Srbija, Albanija, Austrija, Slovenija, Kosovo i Hrvatska) kroz pitch u trajanju od 2 minute predstavilo startup ekosustav svoje zemlje. Zanimljivo je bilo vidjeti kako stručnjaci iz startup ekosustava koji su obično ti koji daju komentare timovima sada bili stavljeni na njihovu poziciju. Uz Hajdi Cenan iz Airta, hrvatski je ekosustav predstavio voditelj SPOCK-a, Matija Srbić, koji je naglasio da se Hrvatska i dalje doživljava kao zemlja turizma i sporta, dok bi trebala biti percipirana kao zemlja mogućnosti u kojoj su nastala dva unicorna te se stvaraju najbrži električni automobili na svijetu. Naglasio je i da vidi veliki potencijal u razvoju startupa u uključivanju istraživača i profesora u startup ekosustav i upravo se zato provode programi poput SPOCK-a i Cogstepsa.

Predstavljanje hrvatskog startup ekosustava (fotografija: flickr.com)
Drugi su dan naši timovi imali priliku pitchati svoje ideje na Researchers’ Meetupu. Domaćin događaja bio je Erasmus+ projekt Cogsteps, čiji je FER nositelj, a timovi koji su pitcahli su Green Energy Pal iz pete generacije te NADES Design, Digicyte i Wear Sense iz šeste generacije. Osim SPOCK-ovih timova, pitchanju su se pridružili i timovi iz Austrije i Slovenije, koji su istraživači s partnerskih institucija projekta. Publiku su čini istraživači, investitori i ostali zainteresirani za deep-tech startupe iz slovenskog sveučilišnog inkubatora Tovarna Podjemov, Science Park Graza, venture capitala Blend Ventures iz Ujedinjenog Kraljevstva te drugih institucija i startupa. Nakon svakog pitcha su stručnjaci iz publike podijelili svoje komentare na prezentaciju istraživača i ukazali im na što trebaju obratiti posebnu pozornost.

Pitch Dore Machaček iz tima Digicyte (fotografija: Digicyte)
Posljednjeg dana konferencije Matija je vodio intervju s profesorom Dubravkom Babićem s FER-a koji je ispričao svoju poslovnu priču o odlasku u Silicijsku dolinu i povratku nazad u Hrvatsku. Kaže da se kroz rad u startupu puno toga nauči, ali on može biti izazovan i svatko treba znati kad je vrijeme za „predati palicu“. Tako je nakon dvije godine na poziciji CEO-a Alvésta Corporationa odlučio prijeći na poziciju CTO-a, a kasnije i prodati tvrtku, no to zasigurno ne smatra neuspjehom s obzirom na to da je s velikim brojem zaposlenika startupa i danas u dobrim odnosima. Iako se vratio u Zagreb i predaje na FER-u nije pobjegao od svijeta startupa, već je suosnivač i dopredsjednik startupa Eridan Communications koji nedavno dobio investiciju u iznosu od 46 milijuna dolara. Kao osnivač deep-tech startupa naglasio da je znanje koje doktori znanosti imaju velika prednost pri otvaranju vlastite tvrtke koje se zatim nadopuni poduzetničkim vještinama i znanjima.

Fireside chat Dubravka Babića i Matije Srbića (fotografija: flickr.com)
Neizmjerno smo ponosni na naše timove što nižu uspjeh za uspjehom, poput pobjeda na natjecanju Pokreni nešto svoje i Student DIGI Award 2022, a uz to sudjelovanjem na ovakvim konferencijama grade svoju mrežu poznanstava i stvaraju nove prilike.
Vidimo se i iduće godine na Podimu!