Krenule su prijave za novu generaciju SPOCK-a! Kao i do sada, program je namijenjen studentima preddiplomskih, diplomskih i doktorskih studija i onima koji su završili studij unazad dvije godine te zaposlenicima Sveučilišta u Zagrebu i znanstveno-istraživačkih institucija. Uz sve pogodnosti iz prošlogodišnjeg programa, odabrani timovi šeste generacije imat će priliku direktno se povezati s novim investicijskim fondom koji će investirati u znanstveno-istraživačke projekte s potencijalnom visokom komercijalnom vrijednošću za gospodarstvo. Prijave za šestu generaciju otvorene su do 10. prosinca!
Sudionici prošlogodišnjeg SPOCK-ovog programa startup edukacije dolazili su s 10 različitih fakulteta, a po prvi put, članovi čak triju timova bili su zaposlenici Sveučilišta u Zagrebu. Izrazito nas veseli da, uz studente, sve više istraživača i profesora prepoznaje SPOCK kao početnu točku na svom startup putovanju jer upravo za njih pripremamo različite aktivnosti kroz koje će dobiti potrebnu potporu u procesu komercijalizacije rezultata znanstvenih istraživanja. Kroz suradnju s Inovacijskim centrom Nikola Tesla te odabranim partnerima iz industrije i startup ekosustava, plan je u 2022. pokrenuti program podrške za razvoj visokoinovativnih (deep-tech) startupova u kojem će moći sudjelovati i timovi koji su uspješno završili SPOCK-ov program startup edukacije. Zato, studenti, istraživači i znanstvenici, prijavite se za šestu generaciju SPOCK-a i iskoristite priliku za pronalazak odgovarajućeg partnera iz industrije i osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za uspješnu komercijalizaciju vaših inovacija!
Kakve timove i ideje tražimo?
Za sudjelovanje u SPOCK-u potrebno je predložiti vlastitu inovativnu ideju ili projekt. Prijave ideja primaju se preko prijavnog obrasca u sklopu kojeg navodite članove svog tima, opisujete ideju i njen tržišni potencijal te navodite ako vam u timu netko nedostaje. Studenti, istraživači i profesori mogu zajednički prijaviti ideju ili projekt na čijem će se razvoju paralelno raditi i u sklopu standardnih fakultetskih obaveza poput diplomskog rada. Posebnu pozornost obratite na predstavljanje svog tima jer je stručnost tima u području u kojem predlaže ideju najbitniji kriterij za odabir sudionika sljedeće generacije SPOCK-a. Odličan primjer tima i ideje kakve tražimo je startup GoGreenOzonator (GGO3) iz prošlogodišnje generacije. Osnivačice startupa GGO3 Helena Virić Gašparić, mag. ing. agr. i doc. dr. sc. Darija Lemić odlučile su iskoristiti svoje stručno znanje u području utjecaja ozona na suzbijanje štetnih organizama u poljoprivredi kako bi razvile ekološki prihvatljivu zamjenu za pesticide, a SPOCK su iskoristile za ispitivanje poslovnog potencijala svoje ideje i povezivanje sa stručnjacima koji im mogu pomoći u razvoju prototipa.
Prijave za šestu generaciju SPOCK-a otvorene su do 10. prosinca, nakon čega će odabrani timovi prezentirati svoj projekt u formi petominutne prezentacije pred SPOCK-ovim žirijem. Nakon predstavljanja svih projekata, odabrat će se najbolji projekti koji će ući u SPOCK-ov program startup edukacije.
Kako izgleda program startup edukacije?
Program počinje u siječnju i traje do lipnja, nakon čega timovi na demo dayu predstavljaju rezultate svog šestomjesečnog rada. Program je osmišljen za ideje i projekte od najranije faze pa do faze prototipa s osnovnim, ključnim funkcionalnostima. Odabrane timove u programu očekuje mnoštvo predavanja i radionica koje se odvijaju gotovo na tjednoj bazi. Na radionicama sa startup mentorima timovi će dobiti osnovno znanje potrebno svakom osnivaču startupa, a zatim će na pitch deck radionicama primjenjivati stečeno znanje i kompletirati svoj poslovni plan u formi prezentacije slajd po slajd. Na radionicama se obrađuju teme poput: “Startup 101”, “Project Management”, “Business Model”, “User Research and Testing”, “Ideation and Business Design”, “Pitch & Storytelling”, “Software Startup Development”, “Hardware Startup Development”, “UX/UI design”, “PR”, “Digital Communication and Branding”, “Fundraising”, “Inside a VC” i “Legal”.
Za vrijeme programa timovi rade redovito i na svojim prezentacijskim vještinama kako bi se pripremili za različita startup natjecanja za koja dobivaju pomoć u prijavi. Timovi prethodnih generacija su kroz različita natjecanja prikupili više od 100.000 eura za razvoj svojih rješenja, a dobili su i više ponuda za investicije. Priliku za predstavljanje pred investitorima timovi imaju u sklopu demo daya koji se odvija na kraju programa. Ulaskom u SPOCK dobivate i više od prilike da upoznate startup svijet, naučite osnovna znanja za razvoj startupa i u konačnici osigurate financijska sredstva potrebna za njegov razvoj. Ulaskom u SPOCK postajete dio zajednice ambicioznih, marljivih i kreativnih vizionara koji imaju želju mijenjati svijet te dio inovativnog ekosustava koji se bazira na dijeljenju iskustva, znanja i resursa kako bi se ostvarili zajednički ciljevi.
Gdje mogu dobiti više informacija?
Povodom otvaranja prijava za novu generaciju SPOCK-a, u suradnji s udrugom Penkala, organizira se ScienceUp – serijal događanja čiji je cilj približiti startup ekosustav zainteresiranim istraživačima i znanstvenicima. Na prvom ScienceUpu, koji se održao 16. studenog u prostorima inkubatora BIRD, prezentirane su pojedinosti oko SPOCK-a te ostale trenutno dostupne mogućnosti, aktivnosti i programi kroz koje se znanstvenici mogu uključiti u startup ekosustav. Svi zainteresirani koji su propustili ovaj događaj mogu pogledati izvještaj s prvog ScienceUpa te se prijaviti za buduće događaje sličnog tipa putem upitnika.