Fructus razvija sustav koji realizira arbitraže između različitih mjenjačnica kriptovaluta i pritom ostvaruje profit.
Pojavom kriptovaluta, svijet financijskog tržišta se nepovratno promijenio. Osim toga, zbog jednostavnosti i dostupnosti platforma poput Robinhooda i Binancea, ulaganje je samo po sebi u proteklih nekoliko godina postalo popularnije nego ikad. Uz konstantno rastući broj kriptovaluta i decentraliziranih platformi, snalaženje u novom financijskom svijetu je kompleksno, no interes s vremenom samo raste. Povećanje interesa predstavlja odličnu priliku za razvoj inovativnih proizvoda koji ulagačima pružaju nove izvore zarade. Budući da je tržište kriptovaluta vrlo mlado, jako puno novih projekata nastaje na dnevnoj bazi, a postojeći projekti se ubrzano razvijaju. S razvojem takvih projekata nastaju nove prilike i mehanizmi koji nisu široko poznati, a pojedincu su iskoristivi uz uložen trud i s odgovarajućim znanjem. Osim samih projekata kriptovaluta, paralelno se razvija i popratna infrastruktura. Konkretno, razvijaju se hladni (offline) novčanici, razne aplikacije s novim i nepoznatim metrikama, kao i razne mjenjačnice koje omogućuju jednostavno trgovanje kriptovalutama.
Fructusova vizija je olakšati ulagačima neki aspekt njihovih financijskih pothvata i omogućiti im ostvarivanje veće dobiti na svoja ulaganja. Originalna zamisao bila je razviti platformu koja pomoću tehničkih metrika, indikatora te modela strojnog i dubokog učenja pomaže ulagačima u njihovoj analizi tržišta.

Izvor: gettotext.com
Tijekom vremena provedenog u SPOCK-u, tim je u nekoliko navrata promijenio proizvod koji razvija. Detaljnijim istraživanjem tržišta za svaku od ideja pronađeni su konkurentni proizvodi koji su često razvijani već godinama. Osim toga, većina ideja bile su tehnički kompleksne i zahtijevale dugo vrijeme razvoja prije nego što bi ih se moglo plasirati na tržište. Zaključak je bio kako je potrebno razviti jednostavniji proizvod. Fructus se trenutno bavi istraživanjem mogućnosti arbitraže između centraliziranih i decentraliziranih mjenjačnica kriptovaluta. Zbog toga što cijena kriptovaluta ovisi o ponudi i potražnji na svakoj mjenjačnici zasebno, moguće je profitirati eksploatacijom tih razlika u cijenama. Za ovu ideju potrebno je da se proces pretraživanja i izvršavanja arbitraža odvija u vrlo kratkom vremenu na optimiziranom skupu mjenjačnica i parova kriptovaluta. Ako se ova ideja pokaže u dovoljnoj mjeri profitabilnom, Fructus bi nudio svoj sustav arbitraže kao izvor pasivne zarade svojim klijentima. Osim što bi time klijenti ostvarili visoke povrate, pozitivno bi se utjecalo na stabilnost tržišta budući da bi cijene na različitim mjenjačnicama bile sličnije. Za ovakvo rješenje postoji malo vidljive konkurencije, a ima i veliku prednost u tome što bi moglo ostvariti profit i prije nego što izađe na tržište.

Tim Fructus, s lijeva na desno: Ivan Modrušan, Ivan Stresec, Antun Modrušan
Fructus je neformalno osnovan u ljeto 2021. godine, kad su tri FER-ovca (dva brata i njihov prijatelj iz vrtića) odlučili samostalno razviti proizvod koji bi služio kao pomoć pri ulaganju u kriptovalute i dionice. Budući da svi članovi tima imaju iskustva s ulaganjem i razumiju tržište kriptovaluta, ovakav proizvod činio se kao korisno rješenje – koliko za druge ulagače, toliko i za sam tim.
Antun Modrušan je friško diplomirani inženjer Računarske znanosti s FER-a. Tijekom studija se bavio programskim inženjerstvom i strojnim učenjem, a ima i višegodišnje iskustvo u razvoju web aplikacija. Užitak pronalazi u DevOps području, organizirajući kompleksne sustave. U slobodno vrijeme bavi se glazbom kao orguljaš crkve Sv. Barbare u Vrapču i kao pjevač u zboru Cantores Sancti Marci.
Ivan Modrušan je student zadnje godine diplomskog studija Računarske znanosti na FER-u. Bavi se programskim inženjerstvom i strojnim učenjem, a kao i njegov brat ima višegodišnje iskustvo u razvoju web aplikacija. U slobodno vrijeme trguje kriptovalutama i radi koktele.
Ivan Stresec je također student zadnje godine diplomskog studija Računarske znanosti na FER-u. Bavi se ponajviše strojnim i dubokim učenjem, a ima i nešto iskustva u razvoju web aplikacija. Dobitnik je priznanja Josip Lončar za prvu godinu diplomskog studija Računarstva, a bio je i na Erasmus razmjeni na KTH-u u Stockholmu, gdje je stekao vrijedna iskustva i znanja. U slobodno vrijeme čita knjige i sluša klasičnu glazbu.
Kako smo sva trojica s FER-a, krajem prošle godine vidjeli smo oglas o šestoj generaciji inkubatora SPOCK na stranicama FER-a i odlučili smo se prijaviti. Mnoga znanja koja stječemo se često čine intuitivna i logična, ali nije ih lako internalizirati i često se pretvaraju u beskorisne činjenice. Kroz SPOCK-ov inkubator, ta znanja postaju opipljiva i primjenjiva u praksi. SPOCK to postiže raznovrsnim radionicama i uz pomoć mentora s realnim iskustvima i različitim perspektivama. SPOCK nam je do sada pomogao da razmišljamo o proizvodima kroz njihovu vrijednost za korisnike, detaljnije istražujemo tržište i radu pristupamo s konkretnim planom. Upravo su nam ta razmišljanja pomogla da odbacimo potencijalno loše ideje prije nego što u njih uložimo previše vremena i posvetimo se idejama koje imaju više potencijala.
Financijsko tržište je jako zasićeno i razvitak profitabilnog i korisnog proizvoda u takvim uvjetima je ogroman izazov. Postoji vjerojatnost da nećemo uspijeti razviti ono što trenutno želimo, a možda ni bilo što za ovo tržište. Bez obzira na to, naša želja je stvoriti društveno koristan proizvod koji stvara realnu vrijednost svojim korisnicima, čak ako to bude i u nekom drugom sektoru. Što nas ne ubije, čini nas jačim – pogotovo sa SPOCK-om na našoj strani.