Četvrti tim kojeg predstavljamo iz ovogodišnje generacije SPOCK-a također je zasnovan na “zelenoj” ideji, a spada i u skupinu timova sastavljenih od zaposlenika Sveučilišta u Zagrebu. Tim Green Energy Pal čine četiri doktoranda sa Zavoda za visoki napon i elektroenergetiku na FER-u čiji je cilj optimizacija troškova električne energije malih i srednjih poduzeća, kako bi njima smanjili financijske troškove, a svima nama osigurali zeleniji planet i bolju budućnost.
Svakodnevni financijski troškovi i budućnost naše planete. Vjerujemo da ćete se složiti kako se gotovo svakom pojedincu kosa diže ili čak i otpada na spomen jednog od dva gore navedena problema (ako ne i na oba). Štoviše, uvriježeno mišljenje vlada kako je rezati troškove moguće isključivo nauštrb dobrobiti okoliša, a „plemenite“ odluke o korištenju ekološki prijateljskih tehnologija rezervirane su ponajprije za one dubljeg džepa koju su ili uistinu ekološki osviješteni, ili jednostavno grade pozitivnu sliku za javnost.
Osnivači Green Energy Pala (GEP) se ne slažu s takvom tezom. Naš proizvod je prvenstveno orijentiran na malo i srednje poduzetništvo s ciljem optimizacije troškova električne energije uz poštivanje svih tehničkih ograničenja koje poslovni procesi naših klijenata uvjetuju. Geslo: „Trošimo energiju, štedimo novac i okoliš“ možda i najbolje ukratko opisuje modus operandi naše ekipe. Plug&play principom mjerimo potrošnju struje pojedinog klijenta: ukupnu i po svakom pojedinom uređaju. Dodatno, analiziramo poslovni proces koji određuje raspored paljenja i gašenja svakom pojedinom uređaju. Na temelju takve analize, putem GEP aplikacije generiraju se savjeti, upozorenja i upute kako prilagodbom rasporeda potrošnje pojedinih potrošača korisnik može postići uštedu, a pritom ne gubeći ništa na kvaliteti usluge, odnosno finalnog proizvoda našeg klijenta. Sama aplikacija istovremeno javlja i osjetljivost razine ušteda ovisno o promjenama ponašanja korisnika kako bi dotični procijenio isplati li mu se poslušati savjet.
Ideju trenutno razvijaju četiri doktoranda sa Zavoda za visoki napon i elektroenergetiku na FER-u. Zajednički interesi i komplementarni skupovi vještina zalog su za holistički pristup problemu te svijetlu budućnost ovakvog proizvoda.
Tako je Ivan Pavić u ovoj ekipi neprikosnoveni ekspert za sve što se tiče tržišta električne energije. Posjeduje široko znanje o pomoćnim uslugama koje takav sustav zahtjeva kako bi prijenosne i distribucijske mreže pouzdano i sigurno obavljale svoju funkciju – prijenos električne energije od proizvođača do krajnjeg korisnika te prijeko potrebno iskustvo u prijavama na razne natječaje. Stečeno iskustvo kroz savjete i praktični rad, među ostalim, koristi za određivanje smjera razvoja ovog proizvoda.
Haker Green Energy Pala je glavom i bradom Alen Hrga. Organizator prvog „Blockchain development“ meetupa u Zagrebu, stručnjak u domeni programiranja, obrade podataka i automatizacije. Svojim skupom vještina i znanjem stečenim na dosad odrađenim projektima nadzire, ali i aktivno razvija kako softverski, tako i hardverski dio proizvoda.
Treći suosnivač je diplomirani fizičar, ali već ujedno i vrsni elektroenergetičar – Ivan Sudić. Svoje vrijeme na FER-u provodi usavršavajući tehnike predviđanja gubitaka u elektroenergetskoj mreži te srodne teme strojnog učenja koje svoju primjenu mogu pronaći u ovoj domeni. Mnogobrojni hobiji su povezani uz razvijanje ideja o ekološki osviještenom poduzetništvu u kojemu svojim djelovanjem želi vidjeti pozitivne ishode brzo, a ne u dalekoj budućnosti.
Posljednji od četiri suosnivača je Domagoj Badanjak – vođa našeg tima i zvijezda u usponu. Zanima ga spoj ekonomije i elektroenergetike. Tako svoje interese trenutno svodi na proučavanje tržišta energije te optimizaciji nastupa na njima. Vjeruje u održivi poslovni model temeljen na ekološki prijateljskim tehnologijama i komercijalni uspjeh Green Energy Pala.

S lijeva na desno: Ivan Sudić, Alen Hrga, Domagoj Badanjak, Ivan Pavić
Sami začeci ideje nastaju kao plod uredskog čavrljanja o temama kojima se bavimo za potrebe istraživačkog i nastavnog rada na FER-u. Potom potencijalne benefite metoda kontemplacije na poslu demonstriramo našim mentorima na doktorskom studiju osvojivši četvrto mjesto na hackathonu u organizaciji agencije Hamag-Bicro (u malo drugačijem sastavu nego što je trenutni). Shvativši kako smo stvarno na tragu razvitka zanimljivog, društveno korisnog i komercijalno isplativog proizvoda, okupljamo se u trenutnu četvorku te zaključujemo kako je SPOCK upravo ono što treba entuzijastima poput nas. Uz mnoštvo radionica vrsnih stručnjaka, odličnu organizaciju pod vodstvom M. Srbića te poticajnu atmosferu koju stvaraju i druge prijavljene ekipe, nadamo se steći potrebna znanja za unaprjeđenje naše ideje. Naglasak stavljamo na upijanje savjeta u onim domenama koja su nam nešto manje poznata (marketing, poslovna strategija, testiranje proizvoda, …) te na stvaranju mreže poznanstava s ambicioznim i poduzetnim pojedincima ili skupinama kako bi jedni druge motivirali i podržavali u probijanju na tržište. Upravo to je i vizija našeg proizvoda – uspješan proboj na tržište kako bi malom i srednjem poduzetništvu smanjili teret računa električne energije, a zajednici osigurali zeleniju budućnost.
Que Sera, Sera („što će biti, bit će“), naslov je kultne pjesme iz 1956. i najbolje opisuje vrckavu prirodu budućnosti. Tako ni mi ne znamo što budućnost nosi, ali vjerujemo u ovaj proizvod. Stoga očekujemo daljnji uspješan razvoj istog, napredak u implementaciji novih mogućnosti te u konačnici jedinstveno rješenje za upravljanje potrošnjom u korisnika iz kategorije malog i srednjeg poduzetništva. Uvjereni smo kako će potencijalni klijenti prepoznati vrline našeg proizvoda te ćemo zaslužiti svoj udio na tržištu. Zaključno, ako se ikada Mars kolonizira, ne želimo se ograničiti s floskulom da nam je samo nebo granica.