SeeMe radi na softverskom rješenju koje pomoću računalnog vida može razlikovati dijete od odrasle osobe kako bi se djeca bezbrižno kretala u sigurnom prostoru vrtića.
Djeca u predškolskoj dobi su često nestašna i razigrana te ih njihova znatiželja može dovesti u nezgodne situacije. Koliko puta vam se dogodilo da je vaše dijete potrčalo za loptom ili sladoledom i na trenutak izašlo iz vidokruga? Iako su to bili kratki trenuci, sigurno su vas prošli trnci. Sada zamislite odgajatelja u vrtiću koji u svakom trenutku u svom vidokrugu mora imati više od 20 djece. Tijekom igre u dvorištu vrtića teško je imati nadzor nad svakim kutkom vrtića, biti na oprezu da nijedno dijete nije napustilo prostor vrtića i voditi brigu o svakom pojedinačnom djetetu. Sa svim ovim problemima odgojitelji se susreću na dnevnoj bazi.
SeeMe olakšava odgajateljima njihov posao i daje dodatan osjećaj sigurnosti u trenucima kada su djeca u dvorištu vrtića. Naše rješenje obuhvaća mobilnu aplikaciju i integraciju s videonadzornim sustavom. Kroz aplikaciju se označi virtualna ograda i u slučaju da neko dijete izađe iz definiranih granica, sustav će o tome obavijestiti djelatnike vrtića kako bi im skrenuo pažnju na potencijalno opasnu situaciju. Na ovaj način odgojitelji mogu biti mirni znajući da uz njih još jedan par očiju pazi na djecu.

Izvor: Shutterstock
Naš tim čine Karlo Lochert, Klara Marijan i Matej Šikić Vagić – studenti diplomskog studija računarske znanosti na FER-u. Kroz studij smo se specijalizirali u smjeru dubokog učenja i računalnog vida te smo naišli na problem vrijedan rješavanja koji pripada u domenu našeg znanja. Na našem putu pomažu nam vrhunski stručnjaci koji nam pružaju mentorsku podršku iz područja računalnog vida i razvoja startupa:
prof.dr.sc. Siniša Šegvić – profesor na FER-u sa Zavoda za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave. Profesorovi istraživački i profesionalni interesi uključuju računalni vid, strojno učenje, razumijevanje scena i gustu predikciju dubokim konvolucijskim modelima,
Matija Srbić – alumni FER-a, voditelj FER-ovog startup inkubatora SPOCK, a trenutno na FER-u provodi i Erasmus+ projekt COGSTEPS. U sklopu Inovacijskog centra Nikola Tesla radi na pokretanju više inicijativa vezanih za poticanje komercijalizacije rezultata znanstvenih istraživanja i osnivanje spin-off poduzeća.
Sudjelovanjem u SPOCK-u dobili smo širu sliku o pokretanju startupa i nova znanja od stručnjaka iz različitih područja. Također, kontinuiranim radom i sudjelovanjem na radionicama svaki dan nadograđujemo naš proizvod novim idejama. Do završetka programa planiramo imati razvijenu prvu verziju proizvoda i testirati ga u stvarnom okruženju. Naša vizija za budućnost je proširiti funkcionalnosti proizvoda i primijeniti ih na druge domene (ako se naš proizvod pokaže uspješnim). Smatramo da je sudjelovanje u SPOCK-u bio odličan korak u našem putovanju od ideje do tržišta te preporučujemo svim budućim poduzetnicima da ne propuste priliku i dobiju vrijedno znanje za njihov pothvat.