Drugi tim kojeg predstavljamo iz ovogodišnje generacije SPOCK-a je tim SGS – Subterranean Guidance System. Kroz brojne projekte tijekom studiranja, članovi SGS-a dobili su iskustvo iz prve ruke na temelju kojeg se razvila ideja s kojom žele povećati sigurnost i efikasnost spasioca tijekom nesreća u podzemnim prostorijama.
Nesreće u rudnicima, nerijetko i sa smrtnim posljedicama, bile su veliki problem i jedan od bitnih uzročnika smrti kroz povijest. Najveće katastrofe u rudarskoj industriji imale su i preko tisuću preminulih. Iako se u posljednjih nekoliko desetljeća sigurnost zaposlenika u rudarskoj industriji značajno popravila, ona i dalje predstavlja problem s obzirom na to da su ozljede na radu i smrtni slučajevi relativno česti.
Tim Subterranean Guidance System (SGS) na temelju iskustva i teoretskog znanja iz struke predlaže razvoj sustava za navigaciju koji bi mogao značajno povećati uspješnost akcija spašavanja nestalih tijekom nesreća u rudarstvu. Svrha ovog sustava je da skrati trajanje akcija spašavanja kroz precizno i pouzdano određivanje lokacije spasioca i unesrećenih osoba, te mogućnost dvosmjerne komunikacije s površinom. Također, tehnologije pomoću kojih to želimo postići omogućile bi praćenje lokacije zaposlenika i u normalnim uvjetima rada.
Vizija nam je razviti kvalitetan i pouzdan sustav pomoću kojega će jedno od najopasnijih okruženja postati sigurnije za zaposlenike. Primarni proizvod koji želimo proizvesti je robustan i pouzdan uređaj s ugrađenom interaktivnom kartom podzemnog objekta preko koje bi se korisnik navigirao i bilježio svako zapažanje.

Fotografija tima Subterranean Guidance System (SGS)
Trenutno se SGS sastoji od Karla Weisera, Jone Brozović, Brune Ćesića i Borne Borkovića.
Univ. bacc. ing. min. Karlo Weiser student je diplomskog studija rudarstva na Rudarsko-Geološko-Naftnom fakultetu u Zagrebu. Uskoro brani diplomski rad s naslovom teme „Određivanje pozicije korisnika za optimalniju podzemnu navigaciju pri spašavanju primjenom SGS-a“. Sudjelovao je na brojnim međunarodnim projektima i seminarima, uključujući i MINERS program tijekom kojega je nastala originalna ideja za SGS. Glavna uloga u timu mu je menadžment i vanjska komunikacija.
Jona Brozović studentica je preddiplomskog studija geološkog inženjerstva na Rudarsko-Geološko-Naftnom fakultetu u Zagrebu. Njeni interesi uključuju grafički dizajn i programiranje, te joj je trenutna uloga u timu razrada glavne ideje, grafički dizajn i ideje za marketing.
Univ.mag.ing.min Bruno Ćesić diplomirao je 2020. godine na temu „Složenost Dijkstra algoritma te primjena kod uređaja za podzemnu navigaciju u podzemnim prostorima“. Veliki je entuzijast za elektroniku i nove tehnologije. U timu je zadužen za vođenje društvenih mreža i idejna rješenja za prototip uređaja.
Univ. bacc. ing. min. Borna Borković student je diplomskog studija rudarstva na Rudarsko-Geološko-Naftnom fakultetu u Zagrebu. Na diplomskom studiju je do sada bio sudionik brojnih internacionalnih projekata usko vezanih uz rudarstvo i zaštitu na radu. Još od djetinjstva je član dobrovoljnog vatrogasnog društva te je nekoliko puta bio u akcijama zaštite okoliša. U timu je trenutno zadužen za prikupljanje kontakata iz struke te sudjeluje u prikupljanju informacija o poboljšanju ideje.
Ideja se razvila iz rada „Razvoj uređaja za podzemnu navigaciju pri spašavanju (SGS)“ za koju su članovi Brozović, Ćesić i Weiser osvojili Rektorovu nagradu za akademsku godinu 2019./20. Ubrzo je bio objavljen poziv za inkubator SPOCK, te smo odlučili s kolegom Borkovićem pokrenuti startup s ciljem daljnjeg razvoja, a na kraju i proizvodnje uređaja i sustava.
Cilj koji želimo postići do kraja SPOCK-a je potpuna validacija ideje iz perspektiva tehničke izvedivosti i ekonomske isplativosti. Također, želimo i steći potrebna znanja za fundraising, te uz pomoć mentora i stručnjaka započeti razvoj prototipa. Osim toga, tražimo programera i elektroničara koji će nam pomoći s izvedbom prototipa, a kasnije i konačnog proizvoda.
Dugoročni planovi uključuju razvoj prototipa kroz narednih 18 mjeseci, te uspješno razvijen minimum viable product (MVP) s rokom od tri godine. Konačno, s uspješno ostvarenim planovima želimo izaći s našim proizvodima i uslugama na tržište.