Drugi tim kojeg predstavljamo iz ovogodišnje generacije SPOCK-a je interdisciplinarni tim SWIRRIS, čiji članovi dolaze s čak tri različita fakulteta. SWIRRIS je prenosivi set za brzu analizu kemijskih karakteristika tla, odnosno „blackbox” namijenjen poljoprivrednicima u koji korisnik ubaci grumen tla, a nazad dobije jasnu uputu kako da smanji troškove uzgoja i poboljša urod.
Kako bi se poljoprivredna proizvodnja odvijala sa što manjim ulaganjima, a pritom ostvario visok i kvalitetan prinos, potrebna je analiza tla. Analiza tla je skup više različitih kemijskih i fizikalnih postupaka kojima se utvrđuju kemijska svojstva, fizikalna svojstva i razina hranjivih elemenata (N, P, K) koji su značajni za ishranu bilja. Za normalan rast i razvoj biljaka neophodna je adekvatna količina hranjivih tvari u tlu. Dušik (N) je nezamjenjiv element za biljni svijet i ključni sastojak gnojiva, a biljkama služi za rast i razvoj. Fosfor (P) doprinosi stvaranju pupova i korijenja te cvatnji. Kalij (K) povećava razvoj plodova i ima pozitivan utjecaj na boju i miris cvijeća.
Više od 60% prinosa poljoprivrednih kultura je ovisno o plodnosti tla. Većina poljoprivrednika u Republici Hrvatskoj ne obavlja analize tla, iako je zakonska obaveza svakog registriranog poljoprivrednika učiniti analizu poljoprivrednog zemljišta jednom svakih pet godina. Nedostatak znanja o načelima pravilne ishrane bilja jedan je od temeljenih problema poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj. Zbog neposjedovanja nužnog znanja, mnogi poljoprivrednici gnojenje svojih površina obavljaju sukladno znanjima i iskustvima okoline, stvarajući sebi nepotrebne troškove koji nastaju uslijed intenzivne primjene gnojiva. Uz nepotrebne troškove, višak gnojiva u tlu uzrokuje degradaciju poljoprivrednih tala što se očituje u zakiseljavanju i smanjenju plodnosti tla. Višak gnojiva se ispire s poljoprivrednih površina u podzemne vode, onečišćujući pitku vodu. Praćenjem kemijskih, fizikalnih i bioloških svojstava tla možemo saznati kakvo je ono doista, a sama analiza tla postaje nužna za poljoprivrednu proizvodnju. Trenutačne opcije analiza tla su dugotrajne i relativno skupe, a sam postupak skupljanja reprezentativnog uzorka za analizu tla obavlja se ručno što zahtijeva fizički rad.
Naše rješenje ovog problema je prijenosni uređaj za brzu analizu kemijskih karakteristika tla, u koji se ubaci uzorak tla, a nazad dobiju jasne smjernice za gnojenje i postizanje boljeg uroda ovisno o kulturi koja se sije. Kemijskom analizom otopine svježeg uzorka tla rezultate je moguće dobiti na licu mjesta.
Naš interdisciplinarni tim sastoji se od studenata Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Miha Pužin je student na Agronomskom fakultetu na diplomskom studiju Upravljanje okolišom, resursima i poljoprivredom. Njegova uska specijalnost u projektu pokriva područje poljoprivrede i zaštite okoliša. U timu ima ulogu voditelja i bavi se pitanjima vezanim za pedologiju, biologiju i poljoprivrednu djelatnost. U slobodno vrijeme svira bas gitaru u jednom glazbenom sastavu. Nikola Zadravec student je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, smjer računarstvo. Njegova uloga u timu je voditelj razvoja programskog rješenja s naglaskom na web i mobilnu aplikaciju za prikaz rezultata analize tla. Slobodno vrijeme provodi s bližnjima, gledajući filmove ili anime te čitajući stručnu literaturu. Također, voli pomagati i dijeliti znanje.
Tvrtko Karlo Kovačević student je na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu na diplomskom studiju Upravljanja sigurnošću hrane, a njegova specijalnost vezana za projekt je područje kemije. U timu djeluje kao savjetnik za kemijske metode i kao tehničar za kemijsko-analitičke poslove. Slobodno vrijeme provodi u prirodi šetajući svoje pse te čitanjem knjiga ili gledanjem filmova i TV serija, uglavnom sci-fi žanra. Ponekad se bavi glazbom i pisanjem tekstova, ovisno o inspiraciji. Tibor Milić student je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva i bavi se razvojem softvera za ugradbene računalne sustave. Njegova uloga u timu je razvoj programske potpore za analizator tla u području Interneta stvari te razvojem samog uređaja. Uz fakultetske obveze bavi se pisanjem, glazbom i dijeljenjem znanja putem vodiča i instrukcija.
Prijavili smo se na SPOCK jer nam omogućuje suradnju i povezivanje s kolegama s drugih fakulteta koji imaju različite tehničke vještine i znanja. SPOCK nas je sve privukao još prije nekoliko godina dok smo gledali kako timovi i njihovi startupovi rastu kroz svoje projekte. Uz sve navedeno, osiguran nam je prostor za rad i dodatna edukacija vezana za pokretanje svog startupa.
Proširivanjem senzorskih mreža planiramo izgraditi bazu podataka s detaljnim mapama analiziranih tala i uvesti predikcijske modele kretanja makro hranjiva u tlima. U budućnosti očekujemo imati flotu autonomnih vozila i senzora koji prate ključne okolišne parametre za poljoprivrednu proizvodnju.