TONGUEO tim razvija 2-u-1 rješenje koje osobama sa stečenim jezično-govornim teškoćama nakon moždanog udara omogućava funkcionalnu komunikaciju u svakodnevnim situacijama i samostalno vježbanje govora uz praćenje napretka.
Moždani udar jedan je od vodećih uzroka smrti i stečenog invaliditeta u Republici Hrvatskoj i svijetu. Prema statistikama, svaka četvrta osoba u populaciji doživjet će moždani udar, a svakoj trećoj osobi koja ga preživi bit će dijagnosticirana afazija. Afazija je stečeni jezični poremećaj koji nastaje kao posljedica moždanog udara u dominantnoj, najčešće lijevoj moždanoj polutci zaduženoj za jezik i govor. Teškoće jezičnog razumijevanja i proizvodnje te teškoće čitanja i pisanja karakteriziraju afaziju. Mnogo je tipova afazije, no najčešća je takozvana netečna afazija. Osobe s netečnom afazijom imaju očuvane intelektualne sposobnost te relativno očuvano jezično razumijevanje, ali njihova je jezična proizvodnja narušena. Prisutne su teškoće izgovora, dosjećanja riječi i formuliranja gramatičkih iskaza, zbog kojih je osobama s afazijom teško izraziti vlastite misli, osjećaje i potrebe. Zbog navedenih teškoća osobe s afazijom često izbjegavaju komunikaciju s drugim ljudima, odustaju od vlastitih karijera te se izoliraju od prijatelja i obitelji. Osobe s afazijom potrebno je uključiti u intenzivan logopedski tretman kako bi se potaknuo oporavak oštećenih jezičnih funkcija. Starenje stanovništva i brojni drugi čimbenici rizika poput stresa, prekomjerne tjelesne težine i nezdravog stila života utječu na povećanje broja osoba koje pogađa moždani udar te koje posljedično imaju afaziju. Nažalost, zbog nedovoljnog broja logopeda koji se bave stečenim komunikacijskim i jezično-govornim teškoćama kod odraslih osoba, logopedska terapija nije dostupna svim osobama s afazijom.
It takes two to TONGUEO
Nakon što smo teškoće komunikacije kod osoba s afazijom i nedostupnost logopedske terapije prepoznali kao probleme koje je potrebno riješiti, došli smo na ideju da razvijemo TONGUEO (čita se: tango). TONGUEO je digitalni komunikator koji osobama s afazijom olakšava funkcionalnu komunikaciju u svakodnevnim situacijama i omogućava samostalno vježbanje govora uz praćenje napretka. Ono što TONGUEO čini jedinstvenim jest povezanost uređaja s aplikacijom putem koje logoped personalizira uređaj prema mogućnostima i potrebama korisnika te prati njegov napredak. Baš kao što je za tango i komunikaciju potrebno dvoje, tako TONGUEO povezuje osobu s afazijom i logopeda.
It takes a few to TONGUEO
TONGUEO je nastao u sklopu natjecanja Innovation Days 2021. u organizaciji EIT Health Hub-a, gdje su se osnivačice startupa Paola Danjek i Barbara Bilić upoznale. Paola Danjek je magistrica logopedije i studentica poslijediplomskog doktorskog studija Poremećaji jezika, govora i slušanja na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Iskustvo rada s osobama sa stečenim komunikacijskim, jezičnim i govornim teškoćama u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice i Kliničkoj bolnici Dubrava potiče je na znanstveno-istraživački rad u području afaziologije i razvoj praktičnih rješenja poput TONGUEO-a. Barbara Bilić je studentica diplomskog studija Odjevno inženjerstvo na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje povezuje kreativnost i tehnologiju te sve svoje naizgled nespojive interese. Raznovrsna praktična i tehnološka znanja primjenjuje u razvoju asistivne tehnologije za različite skupine ljudi s jedinstvenim potrebama. Luka Matijević, student četvrte godine studija Fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, bavi se programiranjem korisničkog sučelja TONGUEO aplikacije. Veronika Žunar, studentica treće godine preddiplomskog studija Računarstva na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, zainteresirana je za umjetnu inteligenciju i strojno učenje. Na ovom projektu bavi se automatskim prepoznavanjem govora. Želja za novim znanjima i vještinama te povezivanjem znanosti i prakse, kao i spremnost na izazove zajednička je svim članovima tima.

“Ja želim razgovarati.”
Šestoj generaciji FER-ova studentskog startup inkubatora SPOCK pridružili smo se nakon što smo prepoznali da SPOCK nudi sve što je potrebno startupu u ranoj fazi razvoja. Prijem u SPOCK bila nam je potvrda je TONGUEO prepoznat kao ideja s dobrim potencijalom i motivacija za daljnji rad na ideji. Kao najveću vrijednost koju nam SPOCK nudi vidimo mentorstvo te povezivanje sa stručnjacima i članovima drugih timova koji nesebično dijele vlastita znanja i iskustva. Sudjelovanje u SPOCK-u vidimo kao priliku za učenje i razvoj vlastitih vještina. Cilj našeg tima je do kraja programa razviti TONGUEO prototip i prikupiti prva financijska sredstva koja bi nam olakšala daljnja istraživanja i razvoj našeg rješenja. Naša vizija je da TONGUEO postane funkcionalno rješenje koje će osobama s afazijom pomoći da svaki put pronađu prave riječi, olakšati oporavak jezičnih funkcija i komunikaciju s okolinom.