WearSense kreira (bio)kemijske nosive senzore koji će fitness uređajima nove generacije omogućiti praćenje novih parametara – biokemijskih markera dobivenih analizom znoja.
Posljednjih desetak godina svjedočimo boomu razvoja tehnologije i tržišta nosivih uređaja za praćenje fitness parametara (wearables). Primjerice, pametni sat koji u realnom vremenu pokazuje razne fiziološke parametre (broj otkucaja srca, broj prijeđenih koraka, tempo kretanja, zasićenost krvi kisikom, kvalitetu sna, utrošak kalorija i sično) postao je nezaobilazni gadget profesionalnih ili rekreativnih sportaša, kao i ljudi koji općenito pridaju pažnju svom zdravlju. Imati uvid u svoj performans ili opće stanje organizma više nije informacija koju možete dobiti isključivo u laboratoriju pri strogo kontroliranim uvjetima, već je nadohvat ruke, prikazana na atraktivno dizajniranom sučelju uređaja. Praćenje fitness parametara podiže motivaciju za tjelovježbom, pomaže bilježiti napredak iz dana u dan te samim time potiče zdraviji način života. Pogledamo li iz dalje perspektive, takva tehnologija jest alat za podizanje kvalitete života jer doprinosi razvoju informirane, zdrave i zadovoljne populacije.
Sljedeći veliki iskorak u razvoju ovakvih uređaja očekuje se u području neinvazivne „nosive biokemijske analize“. WearSense razvija tehnologiju spremnu za ovaj izazov – nosiva kemijska analiza znoja. Znoj je očekivana pojava svake tjelovježbe, a može biti izvor važnih informacija – pH, koncentracije elektrolita, hormona, laktata i drugo. Poznavanje količine nekih od navedenih parametara može, između ostalog, dati na primjer, uvid u stanje hidracije organizma ili gubitak elektrolita što može spriječiti pad performansa ili grčenje mišića.
Izvedba analize znoja WearSensea temelji se na promjeni boje tankog senzorskog filma do koje dolazi uslijed promjene koncentracije odabranog biomarkera u znoju. Integracija filma s minijaturiziranim optoelektroničkim sučeljem omogućava fotometrijsko mjerenje koncentracije biomarkera. Za tu svrhu, racionalno su dizajnirani i sintetizirani optički aktivni senzorski materijali za različite biomarkere, ugrađeni u ili na nosive podloge poput stakla, polimera, tekstila i celuloze te optimirani za integraciju s optoelektroničkim sučeljem i kožom. Obećavajući rezultati potaknuli su istraživački tim na sljedeći korak – pokušaj implementiranja tehnologije u potencijalni komercijalni uređaj.

Izvedba analize WearSensea temeljna je na promjeni boje tankih filmova na minijaturiziranom optoelektroničkom sučelju
WearSense tim čine mlade snage – Iva, Petar i Marlena uz potporu profesorice Ivane Murković Steinberg, bez čijeg iskustva, znanja i suradnika razvoj ideje ne bi bio moguć. Osim što smo potkovani znanstvenim pristupom i načinom razmišljanja, povezuje nas i aktivno bavljenje sportom, a ta dva aspekta čine osnovicu same ideje.
Marlena Grbić zaposlena na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilište u Zagrebu (FKIT) kao asistentica/doktorandica u grupi prof. Steinberg. Magistrica je primijenjene kemije sa specijalizacijom u području specifičnih materijala i naprednih tehnologija. Bavi se istraživanjem (bio)kemijskih senzora i funkcionalnih optičkih materijala, a u slobodno vrijeme trenira kickboxing.
Iva Polonji studentica je diplomskog studija Primijenjena kemija na FKIT-u. Dobitnica je dekanove nagrade i kao svi članovi tima cjeloživotna je sportašica, polumaratonka te 2016. seniorska prvakinja Hrvatske u veslanju.
Petar Steinberg, teorijski je fizičar s diplomom University of Sussex, s interesom za umjetnu inteligenciju i primjenu novih tehnologija. Aktivan je u calisthenici i fitness treningu.
WearSense tehnologija rezultat je znanstvenih istraživanja grupe Ivane Murković Steinberg, redovne profesorice kemije na FKIT-u, ostvarenih u suradnji s multidisciplinarnim timom međunarodnih istraživača i partnera u posljednjih 15-tak godina. U okviru projekata izvedena su brojna inovativna rješenja u području bežičnih i nosivih (bio)kemijskih senzora. Svoje iskustvo i znanje želi prenijeti mladom i entuzijastičnom WearSense timu.

Osnova ideje temelji se na razumijevanju tehnologije, ali i potreba sportaša, u čemu Petru, Marleni i Ivi ne manjka iskustva
FER-ov startup inkubator SPOCK nudi nam odličnu polaznu točku u razvoju ideje koju želimo fokusirati i komercijalno ispitati. U posljednjih nekoliko mjeseci uz pomoć izvrsnih mentora s iskustvom zavirili smo u poduzetnički svijet, koji se po mnogočemu razlikuje od akademskog i uči nas ideju gledati iz drugačijih perspektiva. Od SPOCK-a očekujemo upoznati alate kojima ćemo graditi naš startup na solidnim temeljima, uz pomoć izvrsnih savjetnika. Očekujemo suradnju sa stručnjacima s FER-a i pridruživanje novih članova WearSense timu, posebno u području analize i ekstrakcije složenih signala.
Cilj do kraja programa je razviti prototip, koji će nam potvrditi funkcionalnost izvedbe i postaviti strategiju daljnjeg razvoja do MVP-a. U budućnosti želimo proširiti tim novim članovima, postati deep-tech start-up čija će tehnologija omogućiti prikupljanje nove vrste pouzdanih podataka (biokemijska informacija) u Big Data i AI ekosustave sljedeće generacije pametnih nosivih uređaja.