Počeo je inkubacijski program šeste generacije SPOCK-a! Zbog velikog broja kvalitetnih prijava koje su stigle s čak 13 različitih fakulteta, ove godine smo odabrali osam timova koji će imati priliku proći “jedan od najkompletnijih inkubacijskih programa na našim prostorima“. Kao i prošle godine, glavni kriteriji pri odabiru bili su kvaliteta tima i stručnost članova tima iz područja u kojem je problem prepoznat, pa se tako većina odabranih ideja zasniva na rezultatima znanstvenih istraživanja. U uspješnost ove generacije ne sumnjamo, a njena posebnost vidljiva je već sada po tome što su članovi većine timova zaposlenici Sveučilišta u Zagrebu, većina ideja ima društveno koristan utjecaj te su u većini timova voditeljice žene!
Ove godine smo primili rekordan broj prijava, njih ukupno 25. Osim s FER-a, prijave su stigle i s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta, Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, Tekstilno-tehnološkog fakulteta, Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, Filozofskog fakulteta, Medicinskog fakulteta, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Veterinarskog fakulteta, Fakulteta prometnih znanosti, Fakulteta organizacije i informatike te Fakulteta strojarstva i brodogradnje. Zbog velikog broja kvalitetnih prijava, u pomoć smo pozvali nekoliko iskusnih stručnjaka iz startup zajednice koji su nam pomogli u odabiru timova šeste generacije SPOCK-u. Žiri, pred kojim su timovi odradili svoje pitcheve, činili su: Ante Magzan (HUB385), Nikola Pavešić (Infobip), Vedran Blagus (South Central Ventures), Hrvoje Džapo (FER) i Matija Srbić (FER). Na kraju je odabrano osam timova za koje je žiri procijenio da imaju najveću šansu za uspjeh.
Osim što smo ove godine povećali broj odabranih timova sa šest na osam, ova generacija će biti posebna po mnogočemu. U programu sudjeluje 10 istraživača i profesora pa tako čak pet timova među svojim članovima ima barem jednog zaposlenika Sveučilišta u Zagrebu. To ujedno znači i da će većina startupova biti zasnovana na rezultatima znanstvenih istraživanja, a dodatno nas veseli i to što većina njih ima i društveno koristan utjecaj. Po prvi puta u programu sudjeluju i profesori s FER-a sa svojim studentima, čije su teme završnih i diplomskih radova usko vezane za njihove startup ideje. Tako će studenti radeći na svojim završnim i diplomskim radovima ujedno i ispitivati tehničku izvedivost svojih startup ideja. Posebno smo ponosni što sedam timova ima barem jednu suosnivačicu, a čak pet timova vode žene! Uz to, omjer žena i muškaraca u programu je 50:50. Vjerujemo da je tome doprinio i uspjeh naših Helene Virić Gašparić i Darije Lemić, istraživačica i osnivačica Go Green Ozonatora, startupa pete generacije SPOCK-a koji je nedavno izabran među 25 najperspektivnijih hrvatskih startupa.
Kako smo već najavili ranije, timove ove godine očekuje vrhunski program s mnoštvom radionica podijeljenih u tri faze: validacija ideje, poslovni razvoj i razvoj prototipa. I ove godine s nama su vrhunski mentori s bogatim iskustvom u razvoju startupa. Jako nas veseli činjenica da svjetski poznati i uspješni hrvatski startupi poput Infobipa, Gideon Brothersa, Waspa, Amoda, Ascalije, ali i drugi važni dionici startup ekosustava poput HUB385, Netokracije, Algebra Laba, Ljubljanskog univerzitetnog inkubatora, Fil Rouge Capitala i South Central Venturesa te nezavisni stručnjaci iz različitih područja prenose svoje znanje i iskustvo na sljedeće generacije i tako omogućavaju odlične uvjete za njihov razvoj i rast, ali i razvoj i rast cijelog ekosustava. Popis mentora koji će mentorirati timove šeste generacije SPOCK-a i njihove kratke biografije nalaze se na stranici mentora.
Digitalni komunikator koji olakšava funkcionalnu komunikaciju osobama s afazijom, računalni vid u funkciji povećavanja sigurnosti djece vrtićke dobi, primjena umjetne inteligencije u analizi tkiva, pretraživanje poezije prema osjećajima, (bio)kemijski senzori za sljedeću generaciju fitness narukvica, analiza tržišta uz strojno učenje, platforma koja na jednom mjestu povezuje institucije visokog obrazovanja, poslodavce te studente i alumne u potrazi za poslom, izoliranje odabranih svojstava određene biljke i njihovo uklapanje u vlastiti proizvod – ovo su ideje na kojima će odabrani timovi raditi sljedećih šest mjeseci. U nastavku teksta možete saznati više o njima.
ODABRANI TIMOVI ŠESTE GENERACIJE
NADES Design – Dizajnirani biljni zeleni ekstrakti
Zamislite da možete odabrati biljku, izolirati određene dragocjene biološki aktivne molekule, povećati njihovu biološku aktivnost i naposljetku te dragocjene molekule uklopiti u vaš proizvod. Tim NADES DESIGN može ostvariti taj san kroz razvoj dizajniranih biljnih ekstrakata dobivenih pomoću prirodna eutektičkih otapala (NADES). Naš tim nudi u potpunosti održiv i inovativan pristup u proizvodnji biljnih ekstrakata s jedinstvenim fitokemijskim potpisom te iznimnom biološkom aktivnošću i stabilnošću koji se mogu izravno primijeniti u prehrambenim, farmaceutskim i kozmetičkim proizvodima.
Tongueo – Digitalni komunikator koji pomaže osobama s afazijom da uvijek izaberu prave riječi
Afazija je stečeni jezični poremećaj koji karakteriziraju teškoće jezičnog razumijevanja i/ili produkcije govora nakon moždanog udara. TONGUEO je digitalni komunikator koji olakšava funkcionalnu komunikaciju osobama s afazijom te pruža mogućnost samostalnog vježbanja govora. TONGUEO je malen i nosiv, ergonomski oblikovan i jednostavan za rukovanje čak i osobama s motoričkim teškoćama. Ono što TONGUEO čini jedinstvenim jest povezanost uređaja s aplikacijom putem koje logoped personalizira uređaj prema potrebama korisnika i prati njegov napredak.
difference – Platforma koja objedinjuje institucije visokog obrazovanja, poslodavce, studente i alumne te uz pomoć umjetne inteligencije čini zapošljavanje talenata brzim, pronalazak posla lakšim, a obrazovne programe relevantnima.
Vjerujemo da odabir karijere treba započeti istraživanjem i testiranjem različitih mogućnosti, a obrazovanje treba biti u tijeku s potrebama tržišta rada. Difference je platforma koja na jednom mjestu povezuje institucije visokog obrazovanja, poslodavce te studente i alumne u potrazi za poslom. Sustav preporuka temeljen na umjetnoj inteligenciji olakšava traženje posla i identifikaciju talenata, a obrazovnim institucijama pomaže da uoče trendove u industriji i prilagode studijske programe.
SeeMe – Alarmni sustav za nestašne mališane
SeeMe je softversko rješenje koje pomoću računalnog vida može razlikovati dijete od odrasle osobe. Nakon integracije s videonadzorom, postavlja se na izlazna vrata vrtića i upozorava odgajatelje ako dijete pokuša napustiti vrtić bez pratnje odrasle osobe. Prilikom prolaska djeteta kroz vrata pali se alarm, a prilikom prolaska odrasle osobe sustav ne reagira.
Digicyte – Stvaramo Google karte tkiva
Dijagnostika u patologiji se još uvijek temelji na sporom te manualnom pregledu uzoraka tkiva pod mikroskopom. Integracija umjetne inteligencije mogla bi pružiti rješenje, ali unatoč njenom potencijalu, usvajanje ovih tehnologija u praksi je izrazito sporo. Ponajviše zbog nedostatka infrastrukture potrebne za digitalizaciju histoloških uzoraka. Razvojem povoljnijeg skenera uzoraka tkiva i korištenjem brzih neuronskih mreža, Digicyte razvija tehnologije koje će omogućiti široku primjenu digitalizacije i umjetne inteligencije u analizi tkiva.
WearSense – Biokemijska analiza za nosive uređaje
WearSense razvija (bio)kemijske senzore za sljedeću generaciju pametnih nosivih uređaja. Fiziološki profil profesionalnih sportaša i rekreativaca danas se izvodi uz pomoć nosivih uređaja za praćenje i analizu fizičkih parametara. Biokemijska analiza u sinergiji s fiziološkim statusom dat će dublji uvid u kondiciju i zdravlje sportaša te omogućiti personalizirani pristup vježbanju, procjeni stanja fizičkog stresa, trajanju oporavka i ostalih ključnih prediktora performansi sportaša. WearSense biokemijska senzorska tehnologija unosi novu dimenziju u Big-data i AI ekosustave za sljedeću generaciju pametnih nosivih uređaja.
Emolve – Usluga pretraživanja s emocijama
Kad bi se Google više orijentirao na kreativne, a manje na činjenične tekstove, njegovo bi ime bilo Emolve. Ova web aplikacija omogućuje jednostavno pretraživanje poezije na engleskom jeziku, ali ne prema ključnim riječima, već prema osjećajima. U Emolve možete unijeti i štivo u kojem uobičajeno uživate, a aplikacija će, koristeći umjetnu inteligenciju i sentimentalnu analizu teksta, svaki lirski komad svesti na osjećaje i doživljaje. Pružanjem naprednijeg čitateljskog iskustva, usluga nastoji popularizirati poeziju i učiniti je dostupnijom. Emolve je prije svega praktičan medijski alat, ali i riznica sadržaja koja mladima pomaže u ekspresiji i radu na osobnom mentalnom zdravlju.
Fructus – Sve što vam treba za analizu tržišta
Za ozbiljno ulaganje i analizu tržišta potrebna je detaljnija analiza od same cijene proizvoda. Fructus je web aplikacija koja nudi metrike i indikatore za analizu svih financijskih instrumenata na jednostavnom i preglednom sučelju. Osim tipičnih resursa za analizu, aplikacija nudi predikcije modela strojnog učenja ispitanih na stvarnim podacima. Korisnici aplikacije imaju pristup onim analizama koje ih zanimaju, a dostupne su im i informacije o svim sredstvima na način koji im omogućava da samostalno donose promišljene odluke.