Domagoj Badanjak, mag. ing., istraživač i asistent na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, dio je pete generacije SPOCK-a. S kolegama sa Zavoda za visoki napon i energetiku na FER-u pokrenuo je startup Green Energy Pal (GEP) te su kroz program SPOCK-a krenuli u komercijalizaciju svog istraživanja. Upoznajte Domagoja i njegovu priču o spajanju znanstvenog istraživanja i razvoja startupa.
Za početak, reci nam nešto više o sebi.
Zovem se Domagoj Badanjak i mogli biste na prvu lako zaključiti da načelno imam dosta ukalupljen životni put. Naime, rodio sam se u Zagrebu, završio matematičku gimnaziju – MIOC te potom upisao i diplomirao na FER-u. Prilikom studija otišao sam i na jednogodišnju razmjenu u Njemačku, na sveučilište RWTH u Aachenu. Kako tokom studentskih dana, tako i sada, slobodno vrijeme volim provoditi uz prijatelje, poglavito uz nogomet i druge sportove. Pritom mi je draga uloga navijača, ali i igrača pa makar na našim rekreativnim terminima jednom do dva puta tjedno.
Gdje radiš i koje je tvoje područje istraživanja?
Trenutno sam zaposlen kao asistent na Zavodu za visoki napon i energetiku (FER), gdje sam ujedno upisao i doktorat. Ponajviše proučavam fleksibilnost na distribucijskoj razini. Uz pomoć kolega i mentora modeliram potencijalna tržišta fleksibilnosti upravo na distribucijskoj razini koja za cilj imaju potpomognuti osigurati stabilnost i sigurnost distribucijske mreže uslijed problema kao što su recimo dvosmjerni tokovi snage. Posljedično, time se stvaraju temelji za ubrzanu penetraciju distribuiranih izvora energije.
Kako je nastao startup i koji su planovi za budućnost?
Dnevnu rutinu istraživanja, kodiranja te pisanja članaka upotpunjuju neobavezna čavrljanja tokom pauza s kolegama, iz kojih se znaju kasnije izroditi i odlične ideje. Otprilike tako je došlo i do okupljanja ekipe koja je srž Green Energy Pala (GEP). GEP je startup koji za cilj ima pojednostaviti brige malim i srednjim poduzetnicama te kućanstvima oko potrošnje električne energije. Razvijamo IT rješenje koje putem jednog mjerenja (napona i struje) prepoznaje sve uređaje spojene na promatranu fazu, pritom analizira njihovo ponašanje, uočava eventualne anomalije i predlaže savjete kako lako doći do uštede na krajnjem računu za električnu energiju. Alen Hrga je naš mag za sva softverska rješenja, Ivan Sudić se kao diplomirani fizičar koji je zaposlen na FER-u primio strojnog učenja te razvija algoritme potrebne za prepoznavanje uređaja, a naš doktor znanosti Ivan Pavić je uistinu doktor za sva pitanja oko tržišta električne energije, prijave na natječaje te općenito o funkcioniranju elektroenergetskog sustava. Trenutno smo u fazi testiranja našeg prototipa u suradnji s nekolicinom trenutnih partnera-klijenata, a ubrzo planiramo i jači komercijalni nastup na domaćem i inozemnom tržištu.
Koji su izazovi s kojima si se susreo kao istraživač koji želi pokrenuti svoj startup?
Krenuvši u avanturu zvanu GEP, odmah smo konstatirali da kao istraživači kaskamo u ostalim znanjima koja su potrebna za uspješan razvoj jednog startupa. Upravo smo SPOCK prepoznali kao izvrstan program koji će nam prikazati širu sliku razvoja jednog proizvoda. Srećom, nismo se prevarili.
Što si naučio u SPOCK-u i kako ti je sudjelovanje u programu koristilo?
SPOCK, kroz svoje raznovrsne radionice, pruža uvid u sve aspekte na koje bez pogovora treba obratiti pozornost. I iluzorno je očekivati da u radionici trajanja dva, tri, četiri sata odmah postanemo eksperti za navedeno područje, već je prava vrijednost što čujemo neke ključne informacije i dobijemo kontakt od osobe kojoj se možemo javiti u slučaju potrebe. I moram naglasiti kako niti jedan od predavača to nije rekao reda radi, već uistinu žele pomoći i očekuju povratne pozive. Dobivši tu širu sliku o zaprekama koje nas mogu čekati na putu do proboja na svjetsko tržište, uvelike smo popravili svoj početni plan te počeli obraćati pažnju na neke aspekte kojih prije možda nismo bili ni svjesni. Usto, sudjelovanjem na SPOCK-u i popratnim događajima, poradili smo na prepoznatljivosti našeg startupa i osigurali prisutnost na medijskoj sceni te u oku potencijalnih investitora koji pomno prate startup scenu.
Koji savjet bi dao istraživačima i znanstvenicima koji bi voljeli naučiti više o startupima?
Savjetovao bih svima željnima realizacije neke svoje ideje, a svakako istraživačima i znanstvenicima koji se žele okušati u poduzetničkim vodama da se prijave na SPOCK-ov program. Bila to komercijalizacija istraživanja, razvoj nove ideje ili puka znatiželja – SPOCK je vrhunska odskočna daska te vrelo korisnih informacija i zanimljivih predavača.