Nakon šest mjeseci rada na svojim idejama, timovi šeste generacije SPOCK-a predstavili su se pred punom dvoranom i raznolikom publikom. Na jednom mjestu su se okupili predstavnici Vlade RH, HBOR-a, startup inkubatora, investicijskih fondova, medija, uspješnih hrvatskih startupa i korporacija, profesori, studenti te mentori i timovi ovogodišnje generacije SPOCK-a. Ukratko – svi dionici nužni za pravilno funkcioniranje startup ekosustava. Uz pitcheve sedam timova koji su uspješno završili program, održana je i panel diskusija na temu “Znanost i startupi” te je predstavljen plan transformacije SPOCK-a u venture builder za deep-tech startupe.
Demo day je ove godine održan 12. srpnja, a okupio je timove ove i prošlih generacija, mentore, istraživače i profesore, stručnjake iz industrije i različite dionike startup ekosustava. U punoj Sivoj vijećnici FER-a je za početak Matija Srbić, voditelj SPOCK-a napravio pregled aktivnosti i rezultata šeste generacije, ali i predstavio plan unaprjeđenja programa za sljedeće generacije.
- Matija Srbić, voditelj SPOCK-a
- Deni Nurkić, Udruga Penkala
Od samog početka programa ova je generacija pokazala veliki potencijal. Sudjelovanja na hrvatskim i međunarodnim konferencijama i natjecanjima te zasluženo osiguranih 300.000 kuna za razvoj projekata samo su neki od pokazatelja da smo okupili najbolju generaciju do sada. Program je uspješno završilo sedam timova – Emolve, WearSense, Digicyte, SeeMe, NADES Design, TONGUEO, Fructus, a članovi njihovih timova su studenti i profesori s čak sedam fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (FER, FKIT, FSB, PMF, VEF, ERF i PBF). Osim što čak pet timova među svojim članovima ima zaposlenike Sveučilišta u Zagrebu, posebno smo ponosni na činjenicu da je omjer žena i muškaraca u programu bio 50:50. Timovi su sudjelovali na 22 radionice kroz šest mjeseci koje je vodilo više od 25 mentora. Na radionicama su učili sve o razvoju startupa u ranoj fazi, od terminologije i faza razvoja startupa preko određivanja poslovnog plana i kreiranja pitch decka do pravnih procesa i pregovaranja s investitorima. Osim sudjelovanja na radionicama, članovi timova su imali i mnoštvo prilika za umrežavanje u startup ekosustavu i upoznavanje osoba sličnih interesa i ambicija.
Kroz rad s istraživačima s različitih fakulteta, uočena su i dva velika izazova koje je potrebno otkloniti za uspješno stvaranje hrvatskog deep-tech ekosustava u kojem će se poticati transfer tehnologije i komercijalizacija rezultata znanstvenih istraživanja, a o kojima se raspravljalo i na samom demo dayu. Prvi izazov je razumijevanje procesa transfera tehnologije. Primijetili smo da su netradicionalne metode transfera tehnologije poput komercijalizacije rezultata znanstvenih istraživanja kroz osnivanje spin-offa i njegov razvoj kroz startup model velika nepoznanica za dobar dio znanstveno-istraživačkih institucija. Dodatno, velik broj znanstveno-istraživačkih institucija nema jasan plan za komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja. Dio problema je svakako i nepostojanje Ureda/stručnjaka za transfer tehnologije na razini institucije, što uzrokuje i nepostojanje pravilnika o upravljanju intelektualnim vlasništvom, pa kada se istraživači i nađu u prilici da komercijaliziraju rezultate svog istraživanja, pravila i procedure na razini institucije nisu jasna. Rješenje ovog problema vidimo kroz raspisivanje poziva za dodjelu bespovratnih sredstava za jačanje Ureda za transfer tehnologije za institucije s jasnim planom i strategijom za upravljanje intelektualnim vlasništvom.
Drugi izazov je jasno vidljiv i na globalnoj razini – kako premostiti tzv. “dolinu smrti” (eng. Valley of Death). Pojednostavljeno, “dolina smrti” je faza u razvoju proizvoda u kojoj se javlja kroničan nedostatak istraživačkih resursa jer je projekt u prezreloj fazi da bi spadao pod istraživački projekt te kroničan nedostatak komercijalnih resursa jer je projekt u preranoj fazi da bi spadao u komercijalni projekt.
Ovaj problem ćemo pokušati djelomično riješiti kroz izgradnju deep-tech ekosustava koji će uključivati znanstveno-istraživačke institucije koje imaju projekte zrele za komercijalizaciju, uspješne hrvatske startupe s bogatim iskustvom razvoja inovativnih rješenja kroz startup model, industrijske lidere koji žele pronaći inovativna rješenja u području njihovog interesa te specijalizirane investicijske fondove koji ulažu u transfer tehnologije. U središtu ovog ekosustava će se nalaziti venture builder za deep-tech startupe kroz koji će navedeni dionici dijeliti resurse i surađivati na razvoju startupa koji se temelje na rezultatima znanstvenih istraživanja. Plan razvoja i način rada ovog venture buildera predstavljen je u sklopu demo daya, a više detalja o programu i partnerima ćemo objaviti u rujnu.
Nakon predstavljanja rezultata i planova za sljedeću generaciju, uslijedila je panel diskusija s istraživačima i znanstvenicima koji su uspješno pokrenuli svoj startup organizirana u suradnji s Udrugom Penkala. U panel diskusiji su sudjelovali profesor Dubravko Babić (FER, Eridan), Damjan Miklić (RoMb Technologies), Ivo Sluganović (PhishAR) i Jakob Gajšek (Ljubljanski univerzitetni inkubator), a diskusiju je moderirao Deni Nurkić iz Udruge Penkala. Sudionici diskusije su podijelili svoje iskustvo rada u znanosti i startupu, istaknuli s kojima se izazovima susreću istraživači koji se odluče za karijeru u poduzetništvu te su dali savjete kako unaprijediti programe i procese za podupiranje tih istraživača. Također, Ivo i Damjan su podijelili detalje oko procesa transfera tehnologije te uvjetima i pravilima za transfer tehnologije na Oxfordu i FER-u.
- Jakob Gajšek, Dubravko Babić, Damjan Miklić, Ivo Sluganović, Deni Nurkić
- Jakob Gajšek, Dubravko Babić, Damjan Miklić
U drugom je dijelu programa došao red na naše timove. Svaki je tim predstavio svoj projekt u tri minute nakon čega je publika postavljala pitanja. Svi su timovi pokazali veliki napredak od početka programa i dali odlične odgovore na postavljena pitanja. Uz pitanja je publika dala i nekoliko savjeta koji će zasigurno biti od pomoći članovima timova u njihovom daljnjem razvoju.
- Marlena Grbić, WearSense
- Matej Šikić Vagić, SeeMe
- Manuela Panić, NADES Design
- Antonio Celinšćak, Emolve
- Antun Modrušan, Fructus
- Paola Danjek, TONGUEO
- Adrijan Barić, FER
- Dora Machaček, Digicyte
- Gordan Kuvek, HBOR
Demo day smo zatvorili druženjem uz hranu i piće na kojem su se svi sudionici mogli u nešto neformalnijem okruženju upoznati te razmijeniti interese i ideje za buduće projekte.
Hvala svima na dolasku i želimo našim timovima svu sreću u svijetu startupa!
Pozivamo sve zainteresirane partnere koji žele postati jedan od ključnih dionika za izgradnju hrvatskog deep-tech ekosustava da nam se priključe u stvaranju budućih jednoroga!